Йорда?на (або Ордана, Водохреща, Богоявлення) —третє (як співається в колядці : «…а той третій празник- Святе Водохреща…») завершальне, велике свято різдвяно циклу, яке християни відзначають 19 січня. Це хрещення на Йордані Христа.
Ісус Христос прийняв хрещення в річці Йордан коли досяг 30-річного віку. Хрещення відбувалось поблизу річки Йордан, і здійснювалось пророком Іоаном Хрестителем. Прізвисько Івана – Хреститель, має своє коріння у хрещенні, яке він здійснював у ріці Йордан для багатьох тисяч новонавернених євреїв. Сам він казав: «Я хрестив вас водою, а Той вас хреститиме Духом Святим» (Мк 1, 8). Це вже є заповіддю християнського хрещення, яке відтоді буде надаватися віруючим у Христа, який у сакраментальний спосіб буде нас з Ним з’єднувати. Дійсно – це вже не вода, а Святий Дух буде нас завжди єднати з. Ісус. вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога Отця : «Цей є Син Мій улюблений...». В це момент на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
Вірування
На Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
Цьому сприяє й те, що йорданська вода заряджена сильною молитвою та вірою в духа святого
В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду.В ніч на 19 січня в церквах цілу ніч правиться служба, люди моляться і просять Бога за добру долю, здоров’я для родини, добра та злагоди, дякують за життя.
Обряди татрадиції
До Водохрещ жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися». Натомість дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум'яними. Загалом до Водохрещ протягом всіх свят жінки не ходили по воду, це мали робити лише чоловіки.
Напередодні Водохрещі святкується «Голодна кутя», або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився».
На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім'ї, хату, інші будівлі, криниці.
В цей день вітаються : Христос Хрещається! відповідь: У річці Йордані!
Як правило, дійство освячення води відбувалася під надворі, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест («йордан») і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.
Після здійснення всіх цих обрядів свята вода звичайно ставиться до образів, оскільки не лише має цілющу силу, але й, за повір'ями, не псується. Саме сьогодні, за словами священика, найкраще приймати обряд Хрещення. Вважається, що цього дня звичайна вода перетворюється у води священної ріки Йордан. Той, хто викупався, змиває з себе всі гріхи. Також, вважається, що вода, освячена на Йордана не псується, в чому я особисто і переконалась.
За повір'ями, у ніч перед Водохрещем можна сміливо загадувати будь-яке бажання, тому що в цей час небо нібито відкривається, перетворюючись у браму, яка веде до Господа. За народною прикметою якщо цієї ночі яскраві зорі, то урожай хліба буде хорошим
У день Водохреща в селах і містах влаштовують багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних хорогв учасники цих процесій несли запалені «трійці» — три свічки, перевиті зіллям васильків, чебрику та інших квіток. Одночасно у небо випускали голубів, попередньо прикрашаючи їх стрічками з кольорового паперу.
Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім'ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості .
19 січня прийнято щедрувати, але дівчатам тго робити не можна, отже справа за хлопцями .А Хлопці щедрувати йдуть лише під вікно тієї хати, де є доросла дівчина. Якщо Хлопці минають хату дівчини, щедрувати до неї не заходять, то цим показують, що дівці дівувати рано — „мусить ще на запічку кашу їсти“. А під вікном Хлопці співають таку Колядку:
Ой на Леді на й Ордані
Святять Воду Три Янголи
Й Ордан Воду розливає
Ворон-Коні напуває
Там Орися Біль білила
Рум’янеє личко мила
До Місяця говорила
Ой Місяцю-Місяченку
Освіти ясно Криниченьку
Немає ким дати знати
Їдь Батеньку Біль збирати
Батенько сі відмовляє
Я не піду не поїду
В мене Сани не складані
Ворон-Коні не ковані
Далі Орися звертається до Матері, Сестри, Брата — всі відмовляються. Нарешті Вона звертається до Милого:
Миленький сі не відмовляє
А я піду я поїду
В мене Сани Поскладані
Ворон-Коні поковані
Буде Христос на й Ордані