ГАРБУЗ

=) РІДНЕ - МОДНЕ!

Маленьке диво-писанка

Втр, 03/30/2010 - 10:51 -- Будячок
Гарна писанка у мене,

мабуть, кращої й нема.
Мама тільки помагала,
малювала ж я сама…

Українська писанка - це маленьке диво живопису, у яких народ виявив свій мистецький хист, свою здатність до творчого осмислення, художнього узагальнення навколишнього світу.Їй присвячені безліч публікацій, книжок, віршів, пісень, коломийок, загадок, розроблені розмальовки для найменшеньких «писанкарів» і, навіть створений музей «Писанка», що в м. Коломия.
Чому ж стільки уваги приділено цьому розфарбованому яйцю?

Писанка вважається символом нового життя, воскресіння Бога, і відродження природи. Чому саме на яйці зображувалась символіка? Наші предки вважали, що яйце-наче початок нового життя, адже з нього «не живого» народжується «живе». РОзписувати писанку було прийнято в чистий четвер, коли йшли приготування до Великодньої Неділі. ДО писанкарки приодили хлопці та дівчата, засовувались двері та починалось дійство. Чому саме "дійство"? Дуже просто, адже процес написання писанки мав декілька обов"язкових етапів:

1.Писанкарка мила руки.

2. Молилась перед образами з думкою про людей, яким писались писанки.

3. Готувала необхіде знаряддя та місце для розпису.

4. Безпосередньо виконувала розпис.

 

Кожний колір фарби для писанки має світ символ.

Червона фарба означає радість життя, любов для молодих, надію на
одруження.

Жовта, оранжева присвячена сонцю, зорям і місяцеві, в господарстві –
урожай, тепло, приріст покоління.

Зелена – символізує весну, воскресіння природи, багатство тваринного і
рослинного світу.

Чорна – нескінченність життя людини, продовження його в потойбічному
світі;

Червона з білим означає пошану до духів, подяку за охорону від злих сил;

Синій -сила і здоров’я, здоровий дух.

Білий-чистота і світлість людської душі.

Кілька фарб одночасно (4-5) означають родинне щастя, мир, любов.

Чорна з білим – пошана до духів. Подяка за охорону.

Бронзова (коричнева) фарба – матір-земля, її врожаї, щедрість для
людини.

 

Символи, що зображаються на писанках .

Дерево життя –Знак сім’ї, родинного затишку.. Дерево займає у Святому письмі центральне місце. Із багатьох понять можна виділити найсуттєвіше, а саме: дерево - це сукупність усього доброго й цінного; це образ Божої мудрості, входження в Божу волю і Божу довіру.
Спіраль - знак вегетативної і органічної плодючості, і як знак Сонця є володарем часу.. Це також символ порядку таїнства літургійного року.
Триріг - знак святого числа 3 і три божества: Бога сина, Бога-Отця і Бога-Духа святого Число 3 є символом симпатії та порядку .
Зірка - знак неба, довгого життя. В християнстві зірка - це знак царства Христа. Святий Свастика - знак святого вогню і сонця. У християнстві свастик є символом Божественної Величі. У ранньому християнстві свастика охороняла від злих духів.
Блискавка - небесний вогонь, одночасно караючий і освячуючий.. В християнстві - це блиск Божої Ласки.
Колосся і зерно є образним відображенням предків, святою їжею і пристанищем сонячного божества. У християнстві колосся символізує Воскресіння, таїнство Христа і Божого царства. Пізніше колосся стає символом Святої Тайни Євхаристії.
Церква-Вежа - Дорога до Бога, символ святої гори, вершина якої сягає небес. Вона також є знаком прагнення до висот. Церква і дзвіниця в християнстві - це символ прагнення людей до вічності.
Граблі - символ дощу, верхньої і нижньої води, яка вийшла із неба і землі. В Старому Завіті дощ є прообразом обіцяного Спасителя; в Новому Завіті - символом ласки і благ вісті науки святого Євангелія.
Гілка як частинка дерева є важливим символом культури. Це образ живучості Божої Ласки, завжди нових проявів добродійності та заклик до нових добрих справ. Освячена лоза оберігає від хвороб та злих сил. Гілка на Трійцю є первістком природи, даром весняного цвітіння та символом безкінечного життя та Божої ласки.
Дубовий листок- Чоловіча сила та міць. У Святому Письмі дуб - святий знак повноти життя Людей Божих та символ Божої справедливості.
Півень- передвісник дня - провідник божого сонця та сторож, який охороняє добро від впливу зла. У християнстві півень є символом Христа, світла, що перемогло темряву.
Кінь. - символ невтомності, витривалості. У християнстві кінь - це образ безстрашного пророка віри, який летить у світ, готовий до загибелі.
Риба – символ здоров’я . У християнстві - це символ новохрещених.
Олень- символ благородності, лицарства та відваги.
Зигзаг, хвильки - символи води.
Безкінечник - нескінченність життя.
Квадрати та ромби - знаки землі та існуючого на ній всього, що пов'язане з числом 4: 4 періоди життя людини (1 - народжується, 2 - живе, 3 - старіє, 4 - помирає) - народження, юність, старість, смерть; 4 пори року (весна, літо, осінь, зима); 4 стихії - вогонь, вода, повітря, земля; 4 сторони світу (південь, північ, схід, захід); у місяця 4 фази; у дня - ранок, день, вечір, ніч. Все, що пов'язано з часом, пов'язували з числом 4, яке геометрично виражається квадратом або хрестом. Якщо потрібно було зашифрувати час, день, роки - малювали квадратики, які ділилися навхрест, утворювалося 4 квадрати - означало тиждень (7 днів), більший квадратик означав 4 тижні - місяць, пори року. Дівчата, коли малювали писанку, хлопцям казали: "Щоб ти жив так довго, скільки я тобі намалювала". І він рахував 1, 2, 3... і по колу безконечно. Знайомились і одружувались через писанку.
Баранячі ріжки - відродження рослинного світу.

 

 То ж творімо це диво мистецтва на радість та добро людям!
Категорія: 
Теги: 

Опитування

Подобається оновлений сайт?

Лічильники